Początki

Korzenie fabryki Majonezy Kętrzyn sięgają czasów przedwojennych – w 1945 roku władze polskie przejęły poniemiecką palarnię kawy, w której powstał 10-osobowy zakład Społem.

Do lat 60. produkowano tu niewielkie ilości kawy naturalnej i ponad 1200 ton rocznie popularnej zbożówki. Aż do pamiętnego roku 1962 – budowy majonezowni i narodzin Majonezu Kętrzyńskiego.

Budowa majonezowni wynikała z poszukiwania nowych profili produkcyjnych. Te zaś uzależnione były od dostępnych surowców. Dlatego w przeciągu kilku dekad w zakładzie wytwarzano rozmaite produkty: ciasta w proszku, kisiele, budynie, placki ziemniaczane, a także lody, które okazały się sprzedażowym hitem.

W sezonie pojawiały się galaretki, lizaki, syropy z wiśni i malin, marynowano i suszono grzyby. Zakład słynął również z produkcji aromatów do ciast, a w Kętrzynie potocznie nazywano go „Olejkami”.

 

Lata 80

W połowie lat 80 ze względu na prężny rozwój produkcji zakład zatrudniał blisko 100 pracowników, zaś kluczową inwestycją było wybudowanie hali magazynowej o powierzchni 1000 metrów kwadratowych. Z części hali wydzielono dział produkcji koncentratów ciast- to tutaj przeniósł się nasz słynny  piernik .

Z kolei transformacja ustrojowa przyniosła kolejne zmiany – w 1990 roku zawiązała się spółdzielnia i w tej formie zakład działa do dziś. To wówczas repertuar dodatków do potraw poszerzył się o musztardy, a pośród ciast w proszku wybił się Piernik Kętrzyński (produkowany od 1973 r.) – król świątecznych stołów.

 

Nowe tysiąclecie

Zmiany rynkowe oraz chęć udoskonalenia procesu produkcyjnego wymagały inwestycji –  nowej hali produkcyjnej, która powstała na początku nowego tysiąclecia.
Nowoczesne zaplecze produkcyjne umożliwiły poszerzenie gamy produkowanych wyrobów.

Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym, w kolejnej dekadzie sprostaliśmy surowym wymaganiom konsumentów oraz międzynarodowym standardom z dziedziny jakości  – otrzymaliśmy certyfikaty BRC i IFS.

 

Dziś i jutro

W 2017 r. odświeżyliśmy wizerunek – zmianie uległy wszystkie opakowania i etykiety produktów. W wyniku rebrandingu działamy pod marką parasolową KĘTRZYŃSKI 1945 z nowym logo, które łączy wszystkie produkty z naszej oferty.

Od 2018 wszystkie produkty łączy jedna marka – „Kętrzyński 1945”. Niekwestionowanymi gwiazdami sklepowych regałów jest Majonez i Piernik Kętrzyński. Noszą one miano produktów kultowych, których nasi konsumenci szukają w sklepach całej Polski.